Sinüs Lifting

Sinüs Lifting

Üst çenenin arka bölgelerinde, küçük ve büyük azı dişlerin kökleri ile yakın ilişkide bulunan ve sinüs adı verilen kemik içi boşluklar bulunur. Sinüslerin en baştaki görevi çene yüz kemiklerinin ağırlığını azaltmaktır, Diğer önemli görevleri ise konuşurken ses dalgalarının doğru bir şekilde tınlamasını sağlamak ve burundan alınan havayı temizlemektir.


Bu bölgede diş kaybedildiğinde hava basıncının etkisiyle zaman içerisinde sinüs boşluğu çekilen diş bölgesine doğru genişler ve özellikle dikey yönde kemik miktarının azalmasına neden olur.

Sinüslerdeki bu genişleme bu bölgede çoğu zaman uygun boyda implant yerleştirilmesine imkan tanımaz. Bu durumda dikey yönde kemik miktarını artırmak için özel tekniklerle sinüs tabanına kemik grefti yerleştirilir. Bu uygulamaya Sinüs Tabanı Yükseltmesi (Sinus Lifting) denir.

Mevcut kemik yüksekliği 4-5 mm kadar olduğunda sinüs greftlemesi ile implant yerleşimi aynı anda yapılabilir. Eğer 4 mm' den daha az kemik kalmışsa, önce sinüs greftlemesi yapılır, 4-6 ay iyileşme için beklenir ve sinüsün iyileşmesinden sonra implant yerleştirilir.

Sinüs Greftlemesi: Vaka1 : Kemik yetersiz-Sinus Lifting-İmplant: Tedavi öncesi ve sonrası
        
Sinüs Greftlemesi: Vaka2 : Kemik yetersiz-Sinus Lifting-İmplant: Tedavi öncesi ve sonrası
        
Sinüs Greftlemesi: Vaka3 : Kemik yetersiz-Sinus Lifting-İmplant: Tedavi öncesi ve sonrası