Porselen İnlay / Onlay Dolgular

Porselen İnlay / Onlay Dolgular


Porselen inlay veya onlay yalnızca dişin harap olmuş kısmını tamamlamak üzere yapılan porselen uygulamalarıdır. Sağlam, estetik ve uzun ömürlü bir tedavidir. Beyaz dolguların dayanıklılığından emin olamadığımız durumlarda porselen  inlay diye adlandırdığımız porselen dolgular yapılabilir.


Dişte daha yaygın bir harabiyet olduğu ama dişin önemli bir kısmının hala sağlam kaldığı hallerde ise, kalan diş yapısını korumak amacıyla tam bir kaplamadan kaçınarak, porselen onlay denen uygulama ile dişin yalnızca eksik kısımları tamamlanır.


Porselen İnlay / Onlay Yapımı
Porselen İnlay / Onlay tedavilerinin iki randevuda yapımı tamamlanır. İlk randevuda çürük veya eski dolgu hastamızı acıtmadan temizlenir, hassas bir ölçü alınır ve geçici dolgu yerleştirilir. Daha sonra porselen inlay veya onlay dolgu diş laboratuvarında teknisyen tarafından dişe özel olarak hazırlar. İkinci randevuda, dişe uyumu denendikten sonra porselen inlay veya onlay, usulüne uygun olarak yapıştırılır.Porselen inlay / onlay’ın en büyük avantajı beyaz dolgulardan daha uzun ömürlü ve daha dayanıklı olmalarıdır.