Porselen Kronlar (Kaplamalar)

Porselen Kronlar (Kaplamalar)

Diş Kaplaması olarak bilinen kron ciddi biçimde hasarlı dişlerin yeniden restore edilmesi amacıyla kullanılır. Tam porselen kronlar, porselen veneerler gibi her yönüyle doğal görünür, doğal dişler gibi fonksiyon görür. Geleneksel kaplamalarda dişeti seviyesinde metalin yansımasıyla sıklıkla görülen siyah çizgi tam porselen kronlarda oluşmaz. Çapraşık veya ileri itilmiş dişleri düzeltmek, aralıkları kapatmak veya dişlerin rengini açmak amacıyla çok yönlü olarak tam porselen kronlar kullanılabilir. Tam Porselen kronlar tek bir dişin restorasyonu veya estetik olarak düzeltilmesi amacıyle kullanılabileceği gibi, yeni bir gülümseme arzu edilen birçok durumda gülüş tasarımının bir parçası olarak da kullanılmaktadır.


Hastalarımızın dişlerinde hoşlanmadıkları şeyin ne olduğunu ve nasıl bir gülümseme arzu ettiklerini anlamakla GÜLÜŞ TASARIMI başlar. Bir sonraki adımda, yeni bir gülüş tasarlamak ve hastalarımızın arzu ettiği diş şekli ve rengini uyumlu bir biçimde düzenlemek için bilgisayar destekli gülüş tasarımı programı kullanılmaktadır.
Tam Porselen Kkronlar: Vaka: Tedavi Öncesi ve Sonrası
    

Porselen Kronların Yapımı

Porselen Kronlar planlandığı şekilde esasen iki veya üç randevuda tamamlanır. İlk randevuda dişlerde herhangi bir hasar varsa bunlar tedavi edilerek dişler güçlendirilir. Dişlerin tüm yüzeyleri, ince bir tabaka şeklinde aşındırılarak, planlanmış krona yer açmak için hazırlanır. Sonra ölçü alınır ve önceden elde edilmiş olan modele göre geçici kronlar yapılır. Bu, final dişler yapılmadan önce, hastamızın beklentilerine göre planlanmış yeni gülüşünü denemesine imkan sağlar. Herhangi bir değişiklik veya ince düzeltmeler gerekiyorsa geçici kronlarda kolaylıkla yapılabilir ve final dişlere  kopya edilir. İkinci randevuda final kronlar uygun yöntemlerle yapıştırılır, ısırtma kontrolleri yapılır, dişler temizlenir ve cilalanır. Tedavinin tamamlanmış hali ile hastamızın resimleri alınır ve birkaç gün sonrası için kontrol randevusu verilir.