Kayıp Diş Tedavileri

Kayıp Diş Tedavileri

Diş kayıpları implantlarla veya köprülerle tedavi edilebilir. Kullanılan tedavi yöntemine bakmaksızın, estetik açıdan değerlendirildiğinde, yeni yapılan dişin damaktan ağıza doğru uzanan doğal bir diş gibi görünmesi istenir. Bu amaca yönelik en iyi sonucun elde edilebilmesi için, en gelişmiş diş hekimliği materyalleri ile diş eti müdahale ve yönlendirme tekniklerinin bir arada kullanılması gerekir.


Köprü: Köprü yapımında destek olarak ya doğal dişler ya da implantlar kullanılır. Köprüler doğal dişler üzerine yerleştirildiği zaman nispeten daha çabuk ve daha ekonomik bir tedavi imkanı sağlar. Dezavantajı ise destek dişlerin kesilerek küçültülmesidir. Köprüde yer alan yapay dişler birbiriyle bağlıdır ve doğal dişlerden farklı olarak aralarından diş ipi geçirilemez, fakat buna rağmen köprü altından geçebilen özel diş ipi ile ya da minik fırçalar kullanarak  temizlik yapılabilir. İmplant: Kayıp dişlerin tedavisi için implantlardan yararlanmak en çağdaş yöntemdir. İmplantlar,çene kemiğinde diş kökünün orjinal olarak bulunması gereken yere yerleştirilmelidir. Kemikle kaynaştığı zaman implantlar üzerine kişiye özel tek diş, köprüler  veya takma çene dişler yapılabilir. İmplantlar geleneksel köprülere göre nispeten daha pahalı ve genelde daha çok zaman alan bir tedavi seçeneğidir. Bununla birlikte üzerine yerleştirilecek restorasyon için oldukça sağlam bir alt yapı oluşturur.

Kayıp Diş Tedavisi: Vaka: Tedavi Öncesi ve Sonrası
    

İmplant: Kayıp dişlerin tedavisi için implantlardan yararlanmak en çağdaş yöntemdir. İmplantlar çene kemiğinde diş kökünün orijinal olarak bulunması gereken yere yerleştirilmelidir. Kemikle kaynaştığı zaman implantlar üzerine kişiye özel tek diş, köprüler  veya takma çene dişler yapılabilir. İmplantlar geleneksel köprülere göre nispeten daha pahalı ve genelde daha çok zaman alan bir tedavi seçeneğidir. Bununla birlikte üzerine yerleştirilecek restorasyon için oldukça sağlam bir alt yapı oluşturur.

Takma Çene Dişler: Geleneksel takma çene dişler çoğunlukla gevşek olduğu ve damakta geniş bir alanı kapladıkları için konuşmayı, tat alma duyusunu ve yiyeceklerden zevk almayı etkilerler. Merkezimizde bu tür sorunları çözmek için implantlara sıkıca tutunan, implant destekli takma dişleri öncelikli tedavi seçeneği olarak önermekteyiz. İmplant destekli  takma çene dişler geleneksel yöntemle yapılanlara göre daha küçüktürler, dolayısıyle ağız içinde daha az yer tutarlar. Özellikle üst çenede damağı kapatmadıkları için tat alma duyusunu bozmazlar.  Diğer estetik ya da gülüş yenileme vakaları gibi implant destekli takma dişler de gülüş tasarımına uygun olarak planlanabilirler.

Kayıp Diş Tedavisi: Vaka: Tedavi Öncesi ve Sonrası