İmplant Yerleştirme Prosedürü

İmplant Yerleştirme Prosedürü

Adım 1
İlk Muayene ve Tedavi Planı
İmplant tedavisi için uygun bir aday olup olmadığınıza karar verilen ilk adımdır. Bu randevuda genel sağlığınız ve ağız-diş hikayeniz değerlendirilir. Çalışma modelleri hazırlanır, ağız içi başlangıç fotoğrafları alınır, çene filimleri ve gerek duyulduğunda tomografi görüntüleri değerlendirilir. 
Ağızdaki mevcut dişler, dişsiz alanlar, çene ilişkileri muayene edilir, Çürük dişler veya diş eti hastalıkları gibi problemlerin implant tedavisinden önce tamamlanması planlanır. 
Kemik yetersizliği varsa, kemik greftlemesi veya sinüs tabanı yükseltmesi gibi ek bir işlem yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Vakaya göre, yerleştirilecek implantların sayısı, konumu ve ebatları belirlenir. İmplantlar üzerine yerleştirilecek diş sayısına ve ne tür bir diş yapılacağına karar verilir. 
Uzun dişsiz alanların varlığında veya tam dişsiz çenelerde ihtiyaç duyulan diş sayısından daha az implant ile köprü dişler yapılabilir. Diğer bölgelere göre daha zayıf kemik kalitesi olan üst çene arka bölgelerinde ise sağlıklı ve uzun ömürlü bir tedavi amacıyla her diş için bir implant yerleştirilmesi tercih edilir.
Tüm veriler değerlendirilerek size en uygun tedavi planı alternatifleriyle birlikte sunulur. Tedavi planında son karar size aittir.

Adım 2 
İmplant Cerrahisi
Diğer tüm tedaviler tamamlandıktan sonra implant cerrahisi için tarih belirlenir. Kullanmanız gereken ilaçlar konusunda cerrahiden önce bilgilendirileceksiniz.
İmplant cerrahisi çoğu zaman lokal anastezi altında  ve sanıldığının aksine nazik bir cerrahi teknikle gerçekleşir. Aşırı heyecan duyan veya korkusunu yenemeyen hastalarımızda cerrahi işlemler bilinçli uyku hali oluşturan sedasyon anastezisi altında gerçekleştirilir. Bu durumda hasta hiçbir rahatsızlık duymaz ve işlem hakkında hafızasında hiçbir olumsuz anı kalmaz.
İmplant cerrahileri ve ilgili prosedürler doktorumuz İmplant Uzmanı Sunalp Aligüllü tarafından yapılmaktadır.

Adım 3
İyileşme Dönemi ve İyileşme Vidaları
İmplant yerleştirildikten sonra şartlara göre diş eti ile kapalı ya da ağız ortamına açık olarak, 2 ile 4 ay arasında iyileşmeye bırakılır.
Greftleme gibi ilave işlemler yapıldığında implantın güvenle iyileşmesini temin edebilmek için kapalı iyileşme planlanır. Ancak iyileşme süresi tamamlandıktan sonra kapalı iyileşen implantın ağız ortamına açılması ve dişetine şekil verecek iyileşme vidasının yerleştirilmesi için daha basit ikinci bir cerrahi işleme gerek duyulur. İyileşme vidası yerleştirildikten sonra dişeti iyileşmesinin tamamlanması için ilaveten 4 ile 6 hafta kadar beklenir. Uygun durumlarda implant üzerindeki dişeti kanamasız bir şekilde lazer ile açılır ve diş yapmak için hemen ölçü alınabilir.
Risk olmayan durumlarda ise açık iyileşme tercih edilir. İmplant ile dişetine şekil veren iyileşme vidası aynı anda yerleştirilir, dolayısıyla ikinci bir cerrahiye gerek kalmadan tedavinin tamamlanmasına olanak verir. 

Adım 4 
Geçici Dişler
Klasik uygulamada implant yerleştirildiğinde, iyileşme süreci tamamlanmadan implantlar üzerine diş yapılmaz.. Bu durumda, geçici diş yapmak için ağızda var olan doğal dişlerden veya mini implantlardan yararlanılır. Geçici dişler çiğneme fonksiyonunun ve sosyal yaşamın devamını sağlar.


Adım 5
Ölçü ve Teknisyen aşaması 
İyileşmenin tamamlanmasından sonra sıra yeni diş yapımı için ölçü aşamasına gelir. Bunun için iyileşme vidaları çıkarılır ve yerine ölçü vidaları bağlanır. Bu şekilde implantların ölçüsü alınır ve dişlerin yapımı için diş laboratuvarına gönderilir. Ölçü işlemi tamamlandıktan sonra iyileşme vidaları tekrar yerine takılır. Diş Laboratuvarında implantlar üzerine, kişiye özel yeni dişler yapılır.

Adım 6 
Daimi Abutment Bağlanması
Daimi abutment, daimi dişleri taşımaya yarayan ve küçültülmüş diş gibi şekil verilmiş ilave parçacıklardır. Daimi dişler yerleştirilmeden önce implantlar üzerine daimi abutmentler bağlanır. Adım 7
İmplant Üstü Yeni Dişlerin Yerleştirilmesi  
Daimi abutmentler üzerine her şeyiyle kişiye özel daimi dişler yerleştirilir. Adım 8 
Takip Randevuları ve X-Ray